The energy required to break one mole of Cl-Cl bonds in Cl2 is 243 kJ mol-1. The largest wavelength of light capable of breaking a single Cl-Cl bond is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
700 nm
b
494 nm
c
596 nm
d
640 nm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy required for one Cl2 molecule =243×103NA JE=hcλor λ=hcE=6.626×10-34×3×10°×6.02×1025243×103=494×10-9 m= 494 nm