The enthalpy of fusion of Ice is 6.02 kJ mol-1. The heat capacity of H2O is 4.18 J g−1K−1. What is the smallest number of ice cubes at 0°C, each containing one mole of H2O ,that are needed to cool 500 g of liquid water from 20°C to 0°C?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 7.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Heat released to cool 500 g water from 20°C to 0°C, Q=msΔT=500×4.18×20=41,800 J=41.8 kJNumber of moles of water (Ice) that will melt to absorb 41.8 kJ=41.86.02=7Number of cubes of ice that will melt = 7.