Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Entropy change involved in conversion of one mole of liquid water at 373 K to vapour at the same temperature (latent heat of vaporization of water = 2.257 kJ g-1).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

30.7 JK-1 mol-1

b

60.3 JK-1 mol-1

c

90.8 JK-1 mol-1

d

108.9 JK-1 mol-1

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

ΔHvap=2.257kJ/g=(2.257×18)kJmol−1=40.626kJmol−1ΔSvap=40.626373=0.1089kJK−1mol−1
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Entropy change involved in conversion of one mole of liquid water at 373 K to vapour at the same temperature (latent heat of vaporization of water = 2.257 kJ g-1).