An enzyme contains 3.2% by weight of sulphur . Molecular weight of enzyme could be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
GAW of sulphur = 32g Enzyme Sulphur 100g 3.2g ‘X’ 32nNOTE ; one mole of any substance contains a minimum one gm. atom of an element or whole number multiple of itMolecular mass of enzyme = 1000n (atoms of S) MW of enzyme n = 1 1000 n =2 2000 n = 3 3000 n = 4 4000