An enzyme contains 0.56% Fe by mass. If the molar mass of enzyme is approximately 60000 g/mol, then the number of Fe atoms present in a molecule of enzyme is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6
b
5
c
4
d
3
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of Fe in 1 mole enzyme =60000×0.56100=336gMoles of Fe in 1 mole enzyme =33656=6