At equilibrium, the concentrations of N2=3.0×10-3 M, O2=4.2×10-3 M and NO=2.8×10-3 M in a sealed vessel at 800 K. What will be KC for the reactionN2g+O2g⇌2NO g?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.