Equilibrium constant Kp for the reactionCaCO3( s)⇌CaO(s)+CO2( g) is 0.82 atm at 727°CIf 1 mole of CaCO3 is placed in a closed container of 20L and heated to this temperature, what amount of CaCO3 in grams would dissociate at equilibrium ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 20.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
CaCO3( s)⇌CaO(s)+CO2( g)Kp=PCO2=0.82 atmnCO2=PVRT=0.82×200.082×1000=0.2 mole Mole of CaCO3 dissociated =nCO2=0.2 Amount dissociated =0.2×100=20 g
Equilibrium constant Kp for the reactionCaCO3( s)⇌CaO(s)+CO2( g) is 0.82 atm at 727°CIf 1 mole of CaCO3 is placed in a closed container of 20L and heated to this temperature, what amount of CaCO3 in grams would dissociate at equilibrium ?