The equilibrium constant, KP for the reaction2SO2(g) + O2(g) ⇋2SO3(g)is 4.0 atm-1 at 1000 K. What would be the partial pressure of O2 if at equilibrium the amount of SO2 and SO3 is the same ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
16.0 atm
b
0.25 atm
c
1 atm
d
0.75 atm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2SO2(g) + O2(g) ⇋2SO3(g)KP = 4.0 atm-2KP=PSO32PSO22PO2Given that at equilibrium the amount of PSO2 and PSO3 is the same soPSO32PSO22PO2=4 ⇒ PO2=14=0.25 atm
The equilibrium constant, KP for the reaction2SO2(g) + O2(g) ⇋2SO3(g)is 4.0 atm-1 at 1000 K. What would be the partial pressure of O2 if at equilibrium the amount of SO2 and SO3 is the same ?