The equilibrium constant for the reaction; H2(g)+CO2(g)⇔H2O(g)+CO(g) is 16 at 10000C . If 1.0 mole of H2 and 1.0 mole of CO2 are placed in one litre flask, the final equilibrium concentration of CO at 10000C is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.8 M
b
0.87 M
c
0.78 M
d
0.68 M
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
H2(g)+CO2(g)⇌H2O(g)+CO(g) 1 1 0 0 x x x x_ (1−x) (1−x) x x Given 16=(x1−x)2 4=x1−x ⇒ 4−4x=x ⇒x=45=0.8 ∴[CO]=x1=0.81=0.8 M
The equilibrium constant for the reaction; H2(g)+CO2(g)⇔H2O(g)+CO(g) is 16 at 10000C . If 1.0 mole of H2 and 1.0 mole of CO2 are placed in one litre flask, the final equilibrium concentration of CO at 10000C is