An equilibrium mixture in a vessel of capacity 100 litre contain 1 mol N2, 2 mol and O2 and 3 mol NO. No. of moles of O2 to be added so that at new equilibrium the conc. of NO is found to be 0.04 mol/lit
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
N2 + O2 ⇌ 2NO0.01 M 0.02 M 0.03 MKC=0.0320.01 × 0.02 = 4.5Let a moles of O2 be addedN2 + O2 ⇌ 2NO0.01 - x 0.02 + a - x 0.03 + 2x0.03 + 2x = 0.04⇒ x = 0.005i.e., 4.5 = 0.0420.015 + a 0.005Moles of O2 added = a x 100 = 10118