In an estimation of bromine by Carius method, 1.6 g of an organic compound gave 1.88 g of AgBr. The mass percentage of bromine in the compound is(Atomic mass, Ag=108, Br =80g mol−1 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 50.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
∵ % of halogen=Atomic mass of 'X'×Mass of AgX108+Atomic mass of 'X'Mass of organic compound×100=80×1.88108+80×1.6×100=15040300.8% of 'Br'=50%