Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An evacuated glass vessel weighs 50.0 g when empty. It weighs 148.0 g when filled with a liquid of density 0.98g(mL)− and 50.5 g when filled with an ideal gas at 760 mm Hg at 300 K. Determine the molecular weight of the gas.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 123.15.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

wt. of empty vessel = 50 gwt. of empty vessel+ wt. of liquid= 148 g ∴ wt. of liquid = 148 g- 50 g = 98 g.Density of liquid 0.98g(mL)−.∴ Volume of vessel= Volume of liquid = wt.  density =98g0.98g(mL)−                                                             =100mLwt. of ideal gas + wt. of empty vessel  = 50.5 g ∴ wt. of ideal gas = 50.5 - 50 = 0.5 g;PV=WMRTM=0.5g×0.0821LatmK−mol−×300K1atm×0.1L=123.15gmol−
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
An evacuated glass vessel weighs 50.0 g when empty. It weighs 148.0 g when filled with a liquid of density 0.98g(mL)− and 50.5 g when filled with an ideal gas at 760 mm Hg at 300 K. Determine the molecular weight of the gas.