To an evacuated vessel with movable piston under external pressure of 1 atm, 0.1 mole of He and 1.0 mole of unknown compound (vapour pressure 0.68 atm at 0°C) areintroduced. Considering the ideal gas behaviour, the total volume (in litre) of the gases at 0°C is close to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 7.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since, the external pressure is 1 .0 atm, the gas pressure is also 1.0 atm as piston is movable. Out of this 1 atm partial pressure due to unknown compound is 0.68 atm.Therefore, partial pressure of He= 1.00 - 0.68 = 0.32 atm Volume =n(He)RTp(He)=0.1Ã0.082Ã273032=7L