Excess of carbon dioxide is passed through 50 mL, of 0.5 M calcium hydroxide solution. After the completion of the reaction, the solution was evaporated to dryness. The solid calcium carbonate was completely neutralised with 0.1 N hydrochloric acid. The volume of hydrochloric acid required is (Atomic mass of calcium = 40)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
300 cm3
b
200 cm3
c
500 cm3
d
400 cm3
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Number of millimoles of Ca(OH)2=50×0.5=25 Number of millimoles of CaCO3=25 Number of milliequivalents of CaCO3=50∴ Volume of 0.1 NHCl=500.1=500 cm3