Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An excess of NaOH was added to 100 mL of a FeCl3 solution which gives 2.14 of Fe(OH)3. Calculate the normality of FeCl3 solution.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.2 N

b

0.3 N

c

0.6 N

d

1.8 N

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

3NaOH+FeCl3      ⟶Fe(OH)3+3NaCl(excess)   100 mL                                   1mmol≡1mmol   FeCl3≡Fe(OH)3 M×100≡2.14107×1000 MFeCl3=0.2 NFeCl3=0.2×3( valency factor =3) =0.6N
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring