In an experiment, 6.67 g of AlCl3 was produced and 0.54g A1 remained unreacted. How many g atoms of Al and Cl2 were taken originally (Al =27, Cl = 35.5)?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.07,0.15
b
0.07,0.05
c
0.02,0.05
d
0.02,0.15
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Moles of AlCl3 produced = 6.67133.5=0.05molExcess of Al = 0.5427=0.02moleg atom or moles of Al taken = 0.05+0.02 = 0.07g atom or moles of Cl2 taken = 3 x 0.05 = 0.15