In an experiment, 4 g of M2Ox oxide was reduced to 2.8 g of the metal. If the atomic mass of the metal is 56 g mol-1, the number of O-atoms in the oxide is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
2
c
3
d
4
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of oxygen in oxide = 4- 2.8 = 1.2 g Equivalent weight of metal = Mass of metal Mass of oxygen ×8 =2.81.2×8=18.67 Valency of metal = Atomic weight of metal Eq. weight of metal =5618.67=3