In an experiment 4g of M2Ox oxide was reduced to 2.8 g of the metal. Calculate the number of O atoms in the oxide. (Given : Atomic mass of the metal = 56 g mol-1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
M2Ox→ReductionM Eq. of M2Ox=eq. of Metal Wt. of M2OxEq.wt. of M2Ox=Wt. of MetalEq. wt. of Metal 42×56+x×162x=2.856x On solving we get, ⇒456+8x=2.856⇒114+2x=120⇒2x = 6 ⇒x = 3
In an experiment 4g of M2Ox oxide was reduced to 2.8 g of the metal. Calculate the number of O atoms in the oxide. (Given : Atomic mass of the metal = 56 g mol-1)