In an experiment 50 ml of 0.1 (M) solution of a salt is reacted with 25 ml of 0.1 (M) solution of sodium sulphite. The half equation for the oxidation of sulphite ion isSO32-aq + H2Ol → SO42- aq + 2H+(aq) + 2e-If the oxidation number of metal in the salt was 3, what would be the new oxidation number of metal ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0
b
1
c
2
d
4
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let New ON of metal = xSO32- → SO42- x-factor = 2milliequiv of salt = milliequiv of sodium sulphite50 × 0.1 3-x = 25 × 0.1 ×2 or 3 - x = 1 x = 3 -1 = 2