An experiment revealed that 100 g of silver reacted with all the chlorines in 55.993 g of arsenious chloride [V.D. 6.3, (air= 1)]. If sp. heat of arsenic is 0.082, calculate the formula of arsenious chloride and exact at. wt. of arsenic (1L of air at NTP weighs 1.293 g; at. wt , Ag= 108, Cl= 35.5).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 75.9.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wt. of Ag = 100 g,Wt. of arsenious chloride= 55.993 g. 1 L of air at NTP weighs = 1.293 g . ∴11.2 L of air at NTP weighs= 1.293 x 11.2 = 14.48 ∴V.D. of air = 14.48, V.D. of arsenious chloride = 6.3 X 14.48 = 91.2 Approx. at. wt. =6.4 sp. heat =6.40.082=78Mol. wt. of AsClx = M + 35.5x ( x = valency of As) 2 x V.D. of AsClx = 78 + 35.5x 2×91.2=78+35.5x;182.4−7835.5=x; x=104.435.5≈3∴Molecular formula of arsenious chloride =AsCl3Also, Mol. wt. of AsClx=Ex+35.5x (E = Eq. wt. = M, i.e., at. wt.) or E=182.2−106.53=25.23 ∴Exact at. wt. = Eq. wt. x Valency = 25.3 X 3 = 75.9
An experiment revealed that 100 g of silver reacted with all the chlorines in 55.993 g of arsenious chloride [V.D. 6.3, (air= 1)]. If sp. heat of arsenic is 0.082, calculate the formula of arsenious chloride and exact at. wt. of arsenic (1L of air at NTP weighs 1.293 g; at. wt , Ag= 108, Cl= 35.5).