Experiments reveal that O2 undergoes photochemical dissociation into one normal oxygen atom and one oxygen atom, 1.967 eV more energetic than normal. Also, the dissociation of O2 into two normal oxygen atoms needs 498 kJ mol-O2 . Calculate the maximum wavelength effective for the photochemical dissociation of O2 .
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 174.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
eV=1.6×10−19J. Hence:Extra energy for excited oxygen atom=1.967eV×1.6×10−19J1eV=3.15×10−19JBut for normal oxygen atom,E=498×103J1molO2×1molO26.02×1023O2 molecules =8.27×10−19J∴ Total energy for excited oxygen atom=3.15×10−19J+8.27×10−19J=11.42×10−19But, λ=hcEλ=6.626×10−34J.s×3×108ms−11.42×10−19J=1.74×10−7m=1.74×10−7×10−210−2=1.74×100×10−9m=174nm