Ferrous oxide has a cubic structure and each edge of the unit cell is 5.0 Ao. Assuming density of the oxide as 4.0 g cm-3, then the number of Fe2+ and O2- ions present in each unit cell will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Four Fe2* and two O2-
b
Two Fe2- and four O2-
c
Four Fe2+ and four O2-
d
Three Fe2+ and three O2-
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the units of ferrous oxide in a unit cell = n,molecular weight of ferrous oxide (FeO) = 56 + 16 = 72 g mol-1, Weight of n units =72×n6.023×1023Volume of one unit - (length of corner)3=(5Å)3=125×10−24cm3Density = wt.of cell volume ,4.09=72×n6.023×1023×125×10−24n=3079.2×10−172=42.7×10−1=4.27≈4