For a first order reaction A(g) → 2B(g) + C(g) at constant volume and 300 K, the total pressure at the beginning (t = 0) and at time t are P0 and Pt, respectively. Initially, only A is present with concentration [A]0, and t1/3 is the time required for the partial pressure of A to reach 1/3rd of its initial value. The correct option(s) is (are) :-(Assume that all these gases behave as ideal gases)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
b
c
d
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
A→2B+Ct=0P0 − −t=t P0−P2PPP0+2P=Pt K=1tlnP0P0−P=1tlnP0P0−Pt−P02K=1tln2P03P0−Pt⇒−Kt+ln2P0=ln3P0−Pt and t13=1KlnP0P0/3=1Kln3=constantRate constant does not depends on concentration. As rate constant is a constant quantity and independent of initial concentration. So Graph (D) is correct.