A first order reaction has a rate constant of 2.303×10-3s-1. The time required for 40 g of this reactant to reduce to 10 g will be [Given that log102=0.3010
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For a first order reactionHalf life period, t12=0.693k=0.6932.303×10−3s−1=300.91s Now, 40g→t1/2 20g→t1/2 10gSo, 40 g substance requires 2 half life periodsto reduce up to 10 g∴ Time taken in reduction = 2 × 300.91 s =601.82≃602s