In a first-order reaction, the concentration of the reactant, decreases from 0.8 M to 0.4 M in 15 minutes. The time taken for the concentration to change from 0.1 M to 0.025 M is ---- minutes
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 30.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that the concentration of the reactant decreases from 0.8 M to 0.4 M in 15 minutes.t1/2 = 15 minute.So, the concentration of reactant will fall from 0.1 M to 0.025 M in two half lives.i.e., 2t1/2 = 2 ×15 = 30 minutes.