Following data has been given for CO2 for the concentration in H2O.If solution of CO2 in H2O is heated from 273 to 333 K, pressure (p2) needed to keep CO2 in the solution is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.108 atm
b
1.7 atm
c
0.212 atm
d
0.468 atm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By Henry's law at 273 K,χCO2 (mole fraction of CO2) =pKH=0.30600By Henry's law at 333 K, χCO2=-pKH=p23400∴p23400=0.30600p2=0.30×3400600=1.7 atm