In the following reaction, we start with 2 moles of N2 and 5 moles of H2 exerting a total pressure of 7 atm at a given temperature in a closed vessel. When 50% of N2 is converted into NH3N2+3H2⟶2NH3, partial pressure of NH3 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.8 atm
b
2 atm
c
3.2 atm
d
4 atm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
N2+3H2⟶2NH3 Taken 2 5 0 Reacted (50% of N2) 1 3 Left 1 2 Total moles of N2, H2 and NH3 = 5 mol initial mol = 7pressure at start = 7 atmHence, pressure at equilibrium = 5 atm∴ Partial pressure of NH3=25×5=2atm