The frequency of radiations emitted when electron falls from n = 4 to n = 1 in H-atom would be (Given E1 for H=2.18 × 10−18 J atom−1 and h=6.625 × 10−34 Js.)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.54 × 1015 s−1
b
1.03 × 1015 s−1
c
3.08 × 1015 s−1
d
2.0 × 1015 s−1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Ionisation energy of H=2.0 × 10−18 J atom−1∴ E1 energy of 1st orbit of H−atom =2.18 × 10−18 J atom−1∴ En = −2.18 × 10−18n2Z=1 for H−atomΔE=En−E1= −2.18 × 10−1842−−2.18 × 10−1812ΔE= −2.18 × 10−18 × −1516=+2.0437 × 10−18 × J atom−1v=ΔEh=2.04 × 10−18 6.626 × 10−34=3.084 × 1015 s−1 atom−1.