For Freundlich adsorption isotherm, a plot of log (x/m) (y-axis) and log P (x-axis) gives a straight line. The intercept and slope for the line is 0.4771 and 2, respectively. The mass of gas, adsorbed per gram of adsorbent if the initial pressure is 0.04 atm is _________ × 10-4 g.(log 3 = 0.4771)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 48.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
xm=k(P)1nlogxm=logk+1nlogP slope =1n=2,⇒n=12.Intercept logk=0.4771∴ K= Antilog (0.4771)=3 So, xm=k(P)1n=3×(0.04)2=48×10−4g