From the following reaction sequenceCl2 +2KOH→KClO+KCl3KClO→2KCl+KClO3 4KClO3→3KClO4+KClCalculate the mass of chlorine needed to produce 100g of KClO4 .
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
205.5 gm
b
250.5 gm
c
215 gm
d
400 gm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Rewriting the given equations,12Cl2+24KOH→12KCl+12KClO+12H2O 12KClO→8KCl+4KClO3 4KClO3→KCl+3KClO4 Adding all the equations12Cl2+24KOH→21KCl+3KClO4+12H2OMolecular weight =138.5Applying mole-mole analysis,3 moles of KClO4 is obtained from 12 moles of Cl2 ∴100138.5 moles of KClO3 will be obtained from 12×1003×138.5=2.88 moles of Cl2 =2.888×71 = 205.05 gm of Cl2