In a fuel cell, methanol is used as fuel and oxygen gas is used as an oxidiser. The reaction isCH3OHl +32O2g →CO2g +2H2OlAt 298 K standard Gibbs energies of formation for CH3OHl, H2Ol and CO2g are -166.2, -237.2 and -394.4 kJ mol-1, respectively. If standard enthalpy of combustion of methanol is -726 kJ mol-1, efficiency of the fuel cell will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Percentage efficiency of the fuel cell = ∆G∆H×100. The concerned reaction is CH3OHl +32O2g →CO2g +2H2Ol∆Gr=∆Gf CO2, g + 2∆Gf H2O, l- ∆GrCH3OH, l+32∆Gf O, g =-394.4 +2-237.2 - -166.2-0 =-394.4-474.4+166.2=-702.6 kJ mol-1 Percentage efficiency = 702.6726× 100=96.78%≈97%