A fuel cell uses CH4g and forms CO32− at the anode. It is used to power a car with 80 Amp for 1 hour. How many liters of CH4g (at STP) would be required? Vm=22.7 L/mol&F=96500 Coulumbs . Assume 100% efficiency.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.05 L
b
8.47 L
c
4.18 L
d
4.04 L
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
CH4+10 OH−→ CO32−+7 H2O+8 e−No. of Faradays required=18×80×3600×196500VCH4=18×80×3600×196500×22.7 L=8.47L