3g of acetic acid is added to 250 mL of 0.1 M HCl and the solution made up to 500 mL. To 20 mL of this solution 12 mL of 5M NaOH is added. The pH of this solution is [ Given pKa of acetic acid = 4.74, molar mass of acetic acid = 60 g/mol, log 3 = 0.4771]Neglect any changes in volume.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.22.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m mole of acidic acid in 20 mL = 2 M mole of HCl in 20 mL = 1 M mole of NaOH = 2.5CH3COOH+NaOHremaining→CH3COONa+water 2 3/2 0 0 0.5 0 3/2 −pH=PKa+log3/22 =4.74+log3=4.74+0.48=5.22