107 g of a ammonium chloride sample decomposes on heating to give HCl(g) and 25.5 g of NH3(g). The percentage purity of ammonium chloride sample is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
81.78%
b
95.21%
c
75%
d
90.2%
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
NH4Cl(s)⟶ΔNH3(g)+HCl(g) 53.5 g 17 g 36.5 g 17 g NH3 is obtained by 53.5 g NH4ClSo, 25.5 g NH3 will be obtained by=53.517×25.50=80.25 g NH4Cl∴ % purity of sample =80.25107×100=75%