11.0 g of CO2 gas are introduced in a vessel of 4L capacity at 37°C. Calculate the pressure of the gas in bar in the container.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.61.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
wt. of CO2=11.0g;mol. wt. of CO2=12+(2×16)=44gmol−∴ no. of mol of CO2=wt.mol.wt=11.044gmol−=0.25molP=?,T=37+273=310K,V=4L=4×10−3m3R=8.314Pam3K−mol−.We know that: P=nRT;P=nRTV=0.25mol×8.314Pam3K−mol−×310K4×10−3m3or P=161083Pa=161083Pa×1bar105Pa = 1.61 bar