0.157g of a certain gas collected over water occupies a volume of 135ml at 270C and 750mm of Hg . Assuming ideal behaviour, the molecular weight of the gas is (aqueous tension at 270C is 26.7 mm of Hg )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
30
b
32
c
28
d
16
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Pgas=Pmoist.gas−aqueous tension =750−26.7 =723.3 mm =723.3760atm M=WRTPV =0.157×0.0821×300723.3760×1351000 =30
0.157g of a certain gas collected over water occupies a volume of 135ml at 270C and 750mm of Hg . Assuming ideal behaviour, the molecular weight of the gas is (aqueous tension at 270C is 26.7 mm of Hg )