ΔGF0 for the formation of HI(g) from its gaseous elements is -9.67kJ/mol at 500 K. When the partial pressure of HI is 10.0 atm and of I2 is 0.001 atm. what must be the partial pressure of hydrogen at this temperature to reduce the magnitude of the reaction to zero?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
103 atm
b
10-3 atm
c
1 atm
d
10 atm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
12H2+12I2→HI,ΔGf0=-9.67 kJ/mol If ΔG=0, then Keq=Q·(Q= reaction quotient ) Now from ΔGf0=-RTlnKeq ⇒9.67=8.314×5001000lnKeq⇒Keq=10 ⇒10=PHIPH212PI212⇒PH2=100100×10-3=103 atm