Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

3.92 g of ferrous ammonium sulphate are dissolved in 100 ml water. 20ml of this solution requires 18 ml of potassium permaganate during titration for complete oxidation. The weight of KMnO4 present in one litre of the solution is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mohr's salt is FeSO4.(NH4)2SO4.6H2OGMW of Mohr's salt = 392gn-factor Mohr's salt = 1(Fe+2 →Fe+3)GMW of KMnO4 = 158gn-factor KMnO4/H+ = 5(MnO4- →Mn+2 )I WMohr's salt = 3.92gVsol = 100ml 20ml of this solution required 18ml of KMnO4/H+ for complete oxidationGram equivalents of Mohr's Salt = Gram equivalents of KMnO4 H+VaNa = VbNb20(0.1)1 = 18(Mb)5                                                                                        = 3.511g
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
3.92 g of ferrous ammonium sulphate are dissolved in 100 ml water. 20ml of this solution requires 18 ml of potassium permaganate during titration for complete oxidation. The weight of KMnO4 present in one litre of the solution is