0.5 g of fuming H2SO4 (oleum) is diluted with water. This solution is completely neutralised by 26.7 ml of 0.4 N NaOH. The percentage of free SO3 in the sample is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
30.6%
b
40.6%
c
20.6%
d
50%
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Meq. of H2SO4+Meq. of SO3 = Meq. of NaOH WE×1000 + WE×1000 = NV∴ 0.5−x98/2 × 1000 + x80/2 × 1000=26.7 × 0.4 ∴ x=0.103∴ % of SO3 = 0.1030.5 × 100=20.6%