4g H2 and 127g I2 are mixed & heated in 10 lit closed vessel until equilibrium is reached. If the equilibrium concentration of HI is 0.05 M, total number of moles present at equilbrium is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
HIeq=0.05 M, V=10 lit; nHIeq=0.5 ;1 mole of Hydrogen gives 2 moles of HI'X1' moles of Hydrogen gives 0.5 moles of HI.Number of moles of Hydrogen reacted (X1) = 0.25Number of moles of Iodine reacted also will be 0.25Total moles at equilibrium = 1.75+0.25+0.5Total moles at equilibrium = 2.5
4g H2 and 127g I2 are mixed & heated in 10 lit closed vessel until equilibrium is reached. If the equilibrium concentration of HI is 0.05 M, total number of moles present at equilbrium is