1.575 g, of hydrated oxalic acid (COOH)2.nH2O is dissolved in water and the solution is made to 25OmL. On titration, 16.68 mL of this solution is required for neutralisation of 25 mL of N/15 NaOH. The value of water crystallisation, i.e. , n, is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4
b
3
c
2
d
1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mw of (COOH)2. nH2O = 90 + 18n Eq of (COOH)2⋅nH2O in 250mL solution =1.57590+18n×2 (n factor = 2) ........................... (i)mEq of acid =mEq of NaOH16.68mL×N=25×115N( acid )=0.099≈0.1EqL−1=0.1×2501000 .......................(ii)=0.14 Eq per 250mLEquating Eqs. (i) and (ii), we get2×1.57590+18n=0.14Solve for n, n=2Formula : (COOH)2.2H2O