3 g of a hydrocarbon on combustion in excess of oxygen produces 8.8 g of CO2 and 5.4 g of H2O. The data illustrates the law of:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Conservation of mass
b
Multiple proportions
c
Constant proportions
d
Reciprocal proportions
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of “C” in 8.8 as of CO2=1244×8.8=2.4gm ; mass of “H” in 5.4 g of A2O=218×5.4=0.6g∴ total mass of (C+H)=2.4+0.6=3.0 gThus law of mass conservation is illustrated.