0.078 g of hydrocarbon occupies 22.4 ml of volume at , 1 atm and 0"C. The empirical formula of the hydrocarbon is CH. The molecular formula is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
C2H2
b
C4H4
c
C6H6
d
C8H8
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
22.4 mL of hydrocarbon weighs 0.078 gThen, 22400mL of hydrocarbon weigh=0.07822.4×22400g=78g= molar mass Emprical mass : at. mass of C + at. mass of H = 12 + I = 13 gn=7813=6∴ M.F =( E.F )n=(CH)6 or C6H6