0.34 g of hydrocarbon when heated with methyl magnesium bromide gives 112 ml of CH4 at STP. Possible structure of hydrocarbon is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
CH3CH2CH2C≡CH
b
CH3CH2C≡C−CH3
c
CH3CH2−C|CH3H−C≡CH
d
CH3CH2CH2CH2C≡CH
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
112ml of CH4 at STP is obtained from 0.34g 22400ml of CH4 at STP is obtained from 0.34112×22400=68g mol−1 So alkyne is C5H8=5×12+8=68g mol−1 . So correct ans is (a)