5 g of K2SO4 was dissolved in 250 mL of solution. The volume of this solution that should be used so that 1.2 g of BaSO4 may be precipitated from BaCl2 is (molecular mass of K2SO4 =174 and BaSO4 = 233)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
55.2 mL
b
40.2 mL
c
44.8 mL
d
59.8 mL
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
K2SO4+BaCl2⟶BaSO4+2KCl1mol 1 molMK2SO4=5×1000174×250=20174M×VLK2SO4= moles of BaSO420174×VL=1.2233VL=0.0448L=44.8mL
5 g of K2SO4 was dissolved in 250 mL of solution. The volume of this solution that should be used so that 1.2 g of BaSO4 may be precipitated from BaCl2 is (molecular mass of K2SO4 =174 and BaSO4 = 233)