5.04 g of lead combines directly with 0.78 g of oxygen to form lead dioxide (PbO2). Lead dioxide is also produced by heating lead nitrate and it was found that the percentage of oxygen present in lead dioxide is ________ . Use these data to illustrate the law of constant composition.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 13.41.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Step 1: To calculate the percentage of oxygen in firstexperiment.Weight of peroxide formed= 5.04 + 0.78 - 5.82 g.5.82 g of lead dioxide contains 0.78 g of oxygen.'. 100 g of lead dioxide will contain oxygen0.785.82×100=13.41That is, oxygen present : 13.41%Step 2: To compare the percentage of oxygen in both theexperiments.Percentage of oxygen in PbO2 in the first experiment= 13.41Percentage of oxygen in PbO2 in- the second experimentSince the percentage composition =13.41 @of oxygen in both thesamples of PbO2 is the same, the above data illustrate the lawof constant composition.