20.0 g of a magnesium carbonate sample decomposes on heating to give carbon dioxide and 8.0 g magnesium oxide. What will be the percentage purity of magnesium carbonate in the sample? (At.wt.of Mg=24 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
MgCO3(s)84 g⟶ΔMgO(s)40 g+CO2(g) 84 g of MgCO3≡40 g of MgO∴ 20 g of MgCO3≡4084×20=9.52 g of MgO Actual yield =8 g of MgO∴ % purity =89.52×100=84%