Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

3.1 g of a metal was treated with excess of HCl. As a result, 1100.4 mL of H2was collected at 15°C and 750 mm pressure. Calculate the equivalent weight of the metal. Aqueous tension at 15°C is 12.5 mm; wt. of 1 mL of  H2 NTP=0.00009 g.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 33.7.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Wt.ofmetal =3.1gP1=750mm−12.5mm=737.5mm; V1=1100.4mL;T1=15+273=288K; At.  NTP,  P2=760mm,V2=?,T2=273K.Using gas equation, We  have: P1V1T1=P2V2T2; V2=P1V1T1×T2P2;V2=750mm×1100.4mL×273K288K×760mm=1029.4mL. wt. of 1mL of H2=0.00009g∴ wt. of 1029.4mL of H2=0.00009×1029.4g=0.092646g. Weknow:  wt. of metal  wt. of H2 at NTP= Eq. wt. of metal  Eq. wt. of H2(=1.008)∴ Eq. wt. of metal = wt. of metal  wt. of H2 at NTP×1.008 =3.1×1.0080.092646=33.7 Ans.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring