32.1 g of a metal were dissolved in HCl and the hydrogen evolved was burnt to form water which weighed 9.1 g. The specific heat of the metal is 0.094. Calculate its at. wt.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 63.56.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(i) Wt. of metal =32.1g;wt. of H2O=9.1g. 18 g H2O contains H2 =2g ∵H2O≡2H;18= mol. wt. of H2O∴9.1gH2O contains H2=218×9.1=1.01g we know , Wt. of metal Wt. of H2= Eq. wt. of metal Eq. wt. of H2(=1);32.11.01=E1∴ E=31.78 (ii) Approx. at. wt. =6.4 sp. heat =6.40.094=68.08 ∴ Valency = Approx. at. wt. Eq. wt. =68.0831.78 =2.1≈2 Exact at. wt. = Eq. wt. × Valency =31.78×2=63.56