Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

1.020 g of metallic oxide contains 0.540 g of the metal. If the specific heat of the metal, M is 0.216  cal deg-1 g-1. The molecular formula of its oxide is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

MO

b

M2O3

c

M2O4

d

M2O

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mass of oxygen in the oxide = (l .O2O- 0.540)= 0.480g Equivalent mass of the metal =0.5400.480×8=9.0According to Dulong and Petit's law, Approx. atomic mass =6.4 Sp. heat =6.40.216=29.63 Valency of the metal = At. mass  Eq. mass =29.639.0=3 Hence, the formula of the oxide is M2O3.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
1.020 g of metallic oxide contains 0.540 g of the metal. If the specific heat of the metal, M is 0.216  cal deg-1 g-1. The molecular formula of its oxide is